Specjalistyczne-uzupełniające szkolenie dla mediatorów w sprawach nieletnich.
Szkolenie adresowane jest do osób, które ukończyły 50 godzinne szkolenie podstawowe z mediacji w sprawach karnych i nieletnich, a chcących rozwijać swoja karierę mediacyjną.
Celem 30 godzinnego szkolenia jest zdobycie i uzupełnienie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich.
Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej gwarantuje wszystkim osobom, które spełniają kryteria prawne dotyczące mediatorów a także pozytywnie ukończyły szkolenie i uzyskały rekomendację do członkostwa w ECM i AS wpis na prowadzoną przez Stowarzyszenie listę stałych mediatorów –specjalistów, zgodnie z ukończonym szkoleniem.
Ukończenie szkolenia uprawnia do złożenia informacji do Prezesa Sądu Okręgowego o uzupełnieniu kwalifikacji i uzyskaniu uprawnień specjalisty mediatora w zakresie prowadzenia mediacji z nieletnimi.
Program szkolenia:
I. Prawne i organizacyjne aspekty funkcjonowania procedur mediacyjnych między pokrzywdzonym a sprawcą czynu zabronionego:
- Podstawy prawne zastosowania procedur mediacyjnych w sprawach nieletnich z elementami wiedzy o mediacji w postępowaniu karnym,
- Prawa i obowiązki mediatora,
- Zagadnienia etyki zawodowej mediatorów,
- Zagadnienia praktyczne związane z organizacją postępowania mediacyjnego,
- Zasady współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości,
- Prowadzenie dokumentacji,
- Międzynarodowe standardy postępowania mediacyjnego.
II. Psychologiczne mechanizmy powstawania, eskalacji i rozwiązywania konfliktów:
- Wybrane zagadnienia z psychologii społecznej, w szczególności w zakresie praktycznego zastosowania wiedzy psychologicznej o mechanizmach powstawania, eskalacji i rozwiązywania konfliktów,
- Różne modele mediacji pokrzywdzony – sprawca,
- Wiedza o procesie mediacji (specyfika roli mediatora, etapy mediacji, rola satysfakcji merytorycznej, psychologicznej i proceduralnej).
- Techniki motywacji stron do udziału w mediacji.
- Techniki komunikacyjne w pracy z nieletnim sprawcą czynu karalnego oraz jego opiekunem prawnym.
III. Trening umiejętności mediacyjnych w zakresie:
- Doskonalenia umiejętności prowadzenia wstępnych spotkań ze stronami oraz opanowania wypowiedzi otwierających mediację,
- Dokonania analizy i diagnozy konfliktu objętego mediacją,
- Prowadzenia sesji mediacyjnych i spotkań na osobności z uczestnikami postępowania mediacyjnego (opanowania technik mediacyjnych).
- Komunikowania się z uczestnikami w sposób umożliwiający zrozumienie problemu (aktywne słuchanie, zadawanie pytań),
- Pomocy w doprowadzeniu do satysfakcjonującej obie strony ugody.
Szkolenie realizowane jest poprzez metody warsztatowe, gwarantujące przestrzeń dla indywidualnej aktywności. Gry i symulacje, pozwalające na praktyczne ćwiczenie umiejętności w warunkach zbliżonych do naturalnych. Informacje zwrotne na podstawie analizy ćwiczeń, będące podstawowym źródłem zdobywania umiejętności przez uczestników.